Friday Men’s Results – 19th July 2019, Stableford

1stMatt Coxon39
2nd=Bob Symonds
Murray Smith
38
4thSteve Manion36
5th=Brad Thomson
Christopher O’Connor
33

Dork of the day:       Peter Burke

Deputy Dork:           James Hutchison

Posted in Results | Comments Off on Friday Men’s Results – 19th July 2019, Stableford

Men’s club championship qualifying

due to weather conditions, the 2nd round was cancelled

Leaders from 1st Rd Strokeplay have been deemed winners:

Senior :            Aaron Moy 

Intermediate:  Geoff Fenwick

Junior A:        Jeremy Clyma

Junior B:       Peter Stewart

With the 2nd Round cancelled a decision has been made by the Match Committee, that those people who had entered before today would be seeded for the Championship draw by their Handicap Index. This is now available in the Men’s locker room  

Posted in Results | Comments Off on Men’s club championship qualifying

Gray Memorial Tournament – Saturday 13th July 2019

Men
Gross
1stJonathon Cane7066136
2ndCameron Elders6870138
3rdEwan Westergaard 6972141
Nett
1stShaun Millard 7069139
2ndMartin Webber7269141
3rdRyan Rooney (on c/b)6973142
Women
GrossTara Raj7476150
NettSera Raj8476160
Posted in Results | Comments Off on Gray Memorial Tournament – Saturday 13th July 2019

Friday Men’s Group results – 12th July 2019, Stableford

1st=Peter Doyle
Bob Symonds
Ian Wilson
38
4th=Gordon Anderson
Darcy Parke
Ian Campbell Gunn
37

Dork of th:e day:         Tom Southgate

Deputy dork:             James Hutchison

Posted in Results | Comments Off on Friday Men’s Group results – 12th July 2019, Stableford

Wednesday Women’s Results – 10th July 2019, Par

1stFiona McBride+1
2ndTrish HoskingSq
3rd=Chris Papps
Alex Sweetman
Lorraine McLeavey
Kay Wall
-1
7thAudrey Moore-3
8thJanette Phillipps-4

Two’s: Charmaine Fluker (14), Fiona McBride (6)

Posted in Results | Comments Off on Wednesday Women’s Results – 10th July 2019, Par

Friday Men’s Group Results – 5th July, Stableford

1stMatt Gibbs42
2ndMaurice Rose37
3rdGeoff Brooks35
4th=Chris O’Connor
Bob Symonds
34

Dork of the day:             Peter Burke

Deputy dork:                 Peter Jensen

Posted in Results | Comments Off on Friday Men’s Group Results – 5th July, Stableford

Sunday Results – 7th July 2019

Women – Nett

1stCarol Skipworth77
2ndColine Diver78
3rdAlex Sweetman80

Two’s: Kere Ngan (14) Coline Diver (12)

Men – Nett

1stJeremy Clyma65
2ndPeter Stewart67
3rd=Gary Martin
 Geoff Fenwick
69
5th=Graeme Simpson
Bill Tangney
 Darcy Parke
Maurice Taiaroa
70
9th=Dave Marshall
Maurice Rose
Riley Moy
Joe Hapi
Tom Zacpal
71

Two’s:  Peter Bevan,  Richard Bond, Jeremy Clyma

LEADERS STROKE PLAY 1st ROUND

SeniorIntermediateJunior
Aaron Moy       74 Geoff Fenwick     79Jeremy Clyma  82
Dave Marshall 76Darcy Parke         80 Maurice Rose  90

2nd round next week, 14 July.  All FINANCIAL members can enter for this round as it
 qualifies for Club Championship. Please REPORT/ATTEND before 0900hrs to enable draw to be made.

Posted in Results | Comments Off on Sunday Results – 7th July 2019

Tricky Trios Tournament – 6th July 2019, Nett

1st – Three Flat Whites: Annette Nickalls, Anne Dunwoodie, Diane Dunlop – 78.7

2nd – Lyn Broad, Denise Hopkins, Maureen Piper – 79.7

3rd – Silence is Golfing: Shirley Cohen, Shirley Robinson, Debbie Walker – 80.3

4th – Spot the Worker: Kay Wall, Charmaine Fluker, Marita Laurenson – 80.7

5th – MCM’s: Marion Elliott, Marg Jones, Claire McAllister – 81.3

6th – Sherwoods: Carol Skipworth, Kere Ngan, Coline Diver – 81.7

7th – Robin Goring, Joan Miles, Christine Keppell, – 82.0

Best Costume: Blue Barocca’s: Cheryl Hughes, Ann Hanlon, Kay Flynn

Posted in Results | Comments Off on Tricky Trios Tournament – 6th July 2019, Nett

Wednesday Women’s Results – 3rd July 2019, Nett

1stFiona McBride69
2nd=Alex Sweetman
Chris Papps
72
4thKay Wall73
5thMarita Laurenson74
6thCharmaine Fluker76

Two’s Fiona McBride (2)

Posted in Results | Comments Off on Wednesday Women’s Results – 3rd July 2019, Nett

Sunday Results – 30th June 2019, Stableford

Women – Purple Tees

1stCharmaine Fluker46
2ndCarol Skipworth43

Two’s Coline Diver (2)

Men

1stGraeme Simpson38
2nd=Bob Symonds
John Fluker
Peter Bevan
36
5th=Mark Taratoa
Dave Davenport
Kevin Cornelius
Richard Webster
35

Two’s

Mark Taratoa, Murray Smith, Graeme Simpson, Peter Stewart, Murray Cameron, Peter Bevan

FINAL – Marcroft Memorial Cup
Murray Smith & Steve Boyland beat Ljubo Bura & Darcy Parke 4 & 3

Posted in Results | Comments Off on Sunday Results – 30th June 2019, Stableford